הבית הסולארי לוגו

מערכת סולארית לנכס מסחרי – דברים שכדאי לדעת

מערכת סולארית לנכס מסחרי - דברים שכדאי לדעת

התקנה של מערכת סולארית על הגג הפכה לאחת הפעולות הנפוצות ביותר בשנים האחרונות בנכסים מסחריים. פרט לעובדה שהמערכות הסולאריות, דרכן מופק חשמל באמצעות אנרגיית השמש בלבד, הן מערכות שתורמות באופן משמעותי להפחתת זיהום הסביבה, מדובר על מערכות שמשתלמות באופן כספי. בעלי נכסים מסחריים שונים יכולים ליהנות מהתועלת הכלכלית, ולהתקדם גם הם להתקנה של מערכות סולאריות מסחריות בשטחי הנכס.

 

התקנה על נכסים מסחריים

נכס מסחרי מוגדר ככל נכס מתחום הנדל"ן והמקרקעין שאינו מיועד למגורים. זאת אומרת שבניין מגורים למשל הוא לא נכס מסחרי, בעוד ששטח נדל"ן בו משכירים חללים על מנת שאלו ישמשו כמשרדים או כחנויות הוא כן נכס מסחרי. אדם המחזיק בנכס מסחרי נהנה בעיקר מתשלום קבוע המועבר לו מדי חודש, לרוב באמצעות חוזי שכירויות שונים.

כאן נכנסות לתמונה מערכות סולאריות מסחריות. המערכות הללו הן מערכות שניתן להפיק באמצעותן חשמל על ידי חשיפה של פאנלים סולאריים אל השמש. מדינת ישראל היא מדינה שמתאימה מאוד לדרך כזו של הפקת חשמל – ברוב ימות השנה לא מעונן והשמש נמצאת בשמיים ברוב שעות היממה. התקנה של מערכות סולאריות כאלו בנכס מסחרי היא דבר שאפשרי במקרים רבים, ויכולה להציע אפשרויות מגוונות לבעל הנכס.

 

אפשרויות חדשות שנפתחות

התקנת פאנלים סולאריים בשטח של נכס מסחרי מציעה כמה אפשרויות חדשות לבעל הנכס. ראשית, בעל הנכס יפיק חשמל באמצעות הפאנלים ויוכל לעשות בו כרצונו. אם לדוגמא נצרכת כמות מסוימת של חשמל בנכס, באמצעות פאנלים סולאריים ניתן "לקזז" את כמות החשמל שנצרכת מהמדינה בכמות החשמל המיוצרת באמצעות מערכת סולארית שמותקנת בנכס.

בעל הנכס יכול לנצל את החשמל שהוא מפיק לרצונות השונים שלו. הוא יכול לחבר את השוכרים אל המערכות הסולאריות ולמכור להם חשמל בעצמו. בנוסף, הוא יכול לפנות אל המדינה ולהגיע איתה להסדר, לפיו הוא יפיק כמויות מסוימות של חשמל לטובת המדינה, שתשתלם לו סכום כספי קבוע.

 

מדוע זה משתלם?

נכס מסחרי הוא נכס נדל"ן ששונה באופן משמעותי מנכסי נדל"ן רגילים. כאשר מדברים על השקעות נדל"ן, הדבר הראשון שעולה לנו לראש הוא השכרה של דירת מגורים. נכסים מסחריים שונים מהאופן בו ניתן להרוויח בהם, לעומת נכסי מגורים. למשל, על שכירויות המתקבלות מנכס מסחרי יש חובת תשלום מס הכנסה, בעוד שעל השכירות מדירת מגורים משלמים מס שונה.

בנוסף, ההוצאות השוטפות שבעל הנכס המסחרי נדרש אליהן גבוהות יותר מההוצאות השוטפות שבעל נכס מגורים נדרש אליהן. ארנונה למשל גבוהה באופן משמעותי יותר אצל נכסים מסחריים מנכסי מגורים לרוב. לכן, התקנת מערכות סולאריות מסחריות יכולה לאפשר איתנות כלכלית ברורה יותר, שתסייע בהוצאות השוטפות על הנכס המסחרי ותאפשר הכנסה כלכלית גם כאשר ההכנסה משכירות לא תמיד מובטחת.

 

הכנסות אל מול עלויות תחזוקה

התקנות מערכות סולאריות יאפשרו לבעל הנכס להפיק חשמל באמצעות אנרגיית השמש החל מטווח זמן מידי, אך חשוב לציין שאותן מערכות סולאריות נדרשות לתחזוקה מסוימת. מכיוון שהמערכות הללו נמצאות במקומות חשופים (לרוב גגות של נכסים מסחריים), הן חשופות לפגיעות שונות. במקרה של פגיעה יש צורך בטכנאי שיבצע את עבודת התיקון של המערכת, על מנת שזאת תעבוד בצורה הטובה ביותר.

בנוסף, על גבי הפאנלים עשוי להצטבר אבק ולכלוך נוסף, כמו צואת בעלי חיים או חול. התלכלכות הפאנלים תלויה במקום בו הם מוצבים. למשל, התקנות מערכות סולאריות ליד מקום בו מתבצעות עבודות בנייה יובילו להתלכלכות יותר מהירה שלו. פאנל מלוכלך ייחשף בצורה פחות טובה לשמש וכתוצאה מכך ייצר פחות חשמל.

גם אם התחזוקה של המערכות הסולאריות נשמעת לכם כמו משהו מרתיע שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית של המערכות הללו, חשוב לציין שההכנסות גוברות באופן משמעותי על עלויות התחזוקה השונות.

 

לסיכום,

נכס מסחרי הוא נכס ייחודי בעולם הנדל"ן, עם יתרונות וחסרונות המאפיינים אותו. באמצעות מערכות סולאריות על גבי הנכס המסחרי, בעל הנכס יכול להבטיח את היותו של הנכס רווחי ומשתלם למשך תקופה ממושכת.

השאירו פרטים ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם