הבית הסולארי לוגו

פאנלים סולאריים באדמה חקלאית – למה זה כדאי?

פאנלים סולאריים באדמה חקלאית - למה זה כדאי?

הפקת חשמל באמצעות פאנלים סולאריים היא לא דבר חדש. מדענים פיתחו כבר לפני הרבה שנים את הפאנלים הללו, שבאמצעותם ניתן להפיק חשמל מקרני השמש. הפקת חשמל באמצעות אנרגיית השמש מתאפשרת בעיקר במדינות שמשיות, שברוב ימי השנה שלהן השמש גלויה במרבית שעות היום – כמו בישראל. ניתן להציב את הפאנלים הסולאריים במספר מקומות שונים, אך אחד המקומות המשתלמים ביותר להצבת פאנלים סולאריים הוא אדמה חקלאית. אלו הסיבות לכך.

 

ניצול יעיל של השטח

אדמה חקלאית היא סוג מסוים של קרקע במדינה. אנשים שמחזיקים בקרקע חקלאית יכולים להיות כאלו שעוסקים בחקלאות, או אחרים שיש להם זכויות מלאות על קרקע חקלאית מסיבות שונות. בכל אופן, החוק מגביל שימושים מסוימים שאדם יכול לעשות בקרקע חקלאית, אך הוא כן מאפשר התקנות מערכות סולאריות.

מערכת סולארית תאפשר למי שבבעלותו קרקע חקלאית לנצל את אותה הקרקע בצורה יעילה. אם אדם מחזיק בקרקע חקלאית, אך הוא אינו מבצע בה גידולים חקלאים למשל, או שיש לו שטח עודף שכרגע הוא לא מבצע בו פעולות מסוימות, התקנות מערכות סולאריות יאפשרו לו לנצל את השטח ולהנות מיתרונות כלכליים הנגזרים מהימצאות המערכות הסולאריות.

 

עידוד ממשרדי הממשלה

יתרון נוסף שההתקנה של מערכת סולארית בשטח חקלאי מביאה עימה, היא העובדה שמשרדי הממשלה מעודדים אותה. מדינת ישראל, כמו מדינות רבות בעולם, עושה מאמצים רבים כדי להפחית את רמת זיהום הסביבה בגבולות המדינה. תהליך ייצור החשמל הקלאסי נחשב לכזה שמזהם את הסביבה בצורה גבוהה יחסית.

הפקת חשמל באמצעות מערכות סולאריות מסחריות למשל, היא דוגמא להפקת חשמל שלא מזהמת את הסביבה. בתהליך הפקת החשמל הזה אין פליטה של מזהמים לאוויר, אלא רק אגירת אנרגיה סולארית מהשמש בלוחות. העידוד של משרדי הממשלה בא לידי ביטוי בליווי ובסיוע בתהליך ההקמה, כאשר בעתיד המדינה עשויה להכניס הטבות נוספות למי שמקמים מערכות כאלו בשטח חקלאי.

 

יתרון חקלאי

התקנה של מערכות סולאריות מסחריות כוללת בתוכה גם יתרון חקלאי מפתיע. שטחים חקלאים שמתאימים להתקנת מערכות סולאריות הם שטחים רחבים ומישוריים לרוב, כך שאין בהם הצללה. התקנת הפאנלים להפקת חשמל מאנרגיה סולארית תיצור באופן מלאכותי הצללה. נמצא בעבר שהצללה כזאת, שלא פשוט לייצר ולפעמים לא כדאי, יכולה לספר את פוריות הקרקע החקלאית. כך ניתן גם להנות מהצללה מלאכותית וגם מהפקת חשמל.

 

השתלמות לטווח ארוך

לטווח הארוך, התקנה של מערכות סולאריות מסחריות משתלמת לבעל השטח החקלאי. מערכות כאלו מאפשרות לבעל השטח לייצר חשמל בעצמו, מה שמאפשר לו לא להסתמך על חשמל מהמדינה ומוביל לחסכון כספי משמעותי. כמו כן, בעל השטח יכול להגיע להסדרה עם רשות החשמל ולמכור לה את החשמל שמיוצר בשטח שלו, מה שמבטיח הכנסה קבועה לזמן ממושך.

 

לסיכום

אדמה חקלאית יכולה להעניק לבעלים שלה הזדמנויות שונות באמצעות התקנת מערכות סולאריות. הכנסות כלכליות נוספות, ייצור חשמל עצמאי והצללה מלאכותית לקרקע חקלאית הם חלק מאותן הזדמנויות.

השאירו פרטים ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם